ایمپلنت , دندانپزشکی, لامینت, سفید کردن دندان

ایمپلنت , دندانپزشکی, لامینت, سفید کردن دندان

ایمپلنت , دندانپزشکی, لامینت, سفید کردن دندان

ایمپلنت , دندانپزشکی, لامینت, سفید کردن دندان

ایمپلنت , دندانپزشکی, لامینت, سفید کردن دندان
ایمپلنت , دندانپزشکی, لامینت, سفید کردن دندان

 

تكنولوژي ليزر

كاربرد ليزر بسيار مختلف و متنوع است. از يك سي دي خوان ساده در كامپيوتر و يا اشعه اي كه براي خواندن«باركد» اجناس و نام محصولات در فروشگاه ها به كار مي رود، گرفته تا بررسي يك ميكروب از نظر وزن و تعيين ميزان وزن هسته سلول، از ليزر بهره گرفته مي شود. انديشه و فكر اوليه ليزر به آلبرت اينشتين در سال ۱۹۱۶ همزمان با ارائه«تئوري نشر برانگيخته» برمي گردد. در سال ۱۹۶۰ اولين ليزر توسط « تئودور مايمن» ساخته شد و در ادامه از همان سال هاي اوليه انديشه به كارگيري آن در دندانپزشكي آغاز شد و آثار آن در پژوهش هاي دندانپزشكي مورد بررسي قرار گرفت. در سال هاي اوليه ظهور، ليزر بيشتر به منظور برش بافت نرم كاربري داشت، اما تراش استخوان با ليزر امكان پذير نبود. در دهه ۱۹۸۰«fda» سازمان غذا و داروي آمريكا كاربرد ليزر به منظور استفاده از آن در بافت هاي نرم را پذيرفت. كاربرد ليزر به عنوان يك ابزار برش براي بافت هاي سخت در دهه ۹۰ ميلادي با آمدن ليزرهاي جديد مانند ليزرهاي خانواده«اربيوم» رواج يافت. اين نوع از ليزر در همان آغاز راه توانست تاييديه fda را به منظور جراحي بافت سخت دريافت كند.


  جايگاه ليزر در دندانپزشكي. 


در دنيا اين تكنولوژي بيش از چند دهه از عمرش نمي گذرد و شايد بيش از يك دهه نيست كه كاربردهاي معمول كلينيكي در دندانپزشكي پيدا كرده است. به عبارتي ما با يك پديده جوان روبه رو هستيم. از طرف ديگر اين تكنولوژي در حال توسعه و پيشرفت است. برخلاف باور عموم كه ليزر ابزاري است كه تنها مي توان از آن در پاره اي از امور درماني بهره گرفت، ليزر به عنوان يك فناوري مي تواند قابليت هاي مختلفي داشته باشد. از يك تشخيص ساده گرفته تا آثار شبه دارويي و هم چنين عملكرد تخريبي آن با خصوصيات فيزيكي مختلف در شرايط متفاوت به منظور كاربرد هاي مختلف. امروزه ليزر، تكنولوژي فوق مدرني است، در خدمت بشر: كشورهاي پيشرفته مانند ژاپن، آمريكا، برزيل، آلمان، بلژيك، فرانسه و روسيه داراي مراكز تحقيقاتي معتبري در زمينه ليزر در دندانپزشكي هستند. انجمن ها و سازمان هاي بزرگي براي اين فناوري در سطح جهان تشكيل شده اند، از جمله فدراسيون جهاني ليزر در دندانپزشكي wfld يا آكادمي ليزر در دندانپزشكي در ايالات متحده آمريكا و آمريكاي شمالي ald،

 

                         

                                                          

 

بهره گيري از ليزر در درمان هاي دندانپزشكي طي سال هاي اخير:


در حال حاضر تعداد اندكي دستگاه ليزر با كاربري درماني در كشور وجود دارد. به عبارتي، اين تكنولوژي در كشور هنوز همه گير نشده است. تعداد دستگاه هاي ليزري كه با كاربري درماني در امر دندانپزشكي استفاده مي شود، شايد به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. تعداد دندانپزشكاني كه در زمينه ليزر توانايي كار را دارند، بسيار محدود هستند. البته تمهيداتي در مراكز تحقيقاتي دانشگاه ها انديشيده شده تا با آموزش هاي دقيق و با رعايت استانداردهاي جهاني به اين تعداد، بر دانش و مهارت كافي آنان افزوده شود. پس تبليغاتي مبني بر ترميم دندان با ليزر كه حتي در برخي روزنامه ها و مجلات شاهد هستيم، پايه علمي ندارد اساسا عبارت ترميم دندان با ليزر، چندان صحيح نيست. دندانپزشك مي تواند دندان بيمار را با استفاده از ليزر تراش بدهد و در نهايت امر براي ترميم دندان ها از«كامپوزيت» استفاده كند. كامپوزيت ها مواد هم رنگ دنداني است كه به منظور پر كردن دندان به كار مي رود. در حال حاضر با يك نور آبي رنگ كه به منظور فعال كردن روند«پلي مريزاسون» پخت كامپوزيت به كار مي رود، از اين نور استفاده مي شود. اين نور آبي رنگ كه از هالوژن ساطع مي شود، ليزر نيست. البته ناگفته نماند، ليزرهايي نيز مثل ليزر آرگون آبي وجود دارند كه توانايي انجام اين عمل را با محاسن و معايب خود دارند و ليكن به لحاظ هزينه مقرون به صرفه نبوده و در حال حاضر بيشتر در امور تحقيقاتي از آن ها استفاده مي شود. در واقع عملا هيچ دستگاهي از اين دست در كلينيك هاي دندانپزشكي وجود ندارد.


 محاسن كاربردهاي ليزر در دندان پزشکي:


در جراحي بافت نرم، ليزر مانند چاقو عمل مي كند، اما نسبت به چاقو داراي مزيت هايي است. اول آن كه در مسير برش، مكانيسم آن به گونه اي است كه انعقاد مناسبي ايجاد مي كند. اين مسأله براي عده اي كه مشكلات انعقادي دارند، يك مزيت محسوب مي شود. هم چنين با انعقاد حاصل شده، جراح ديد بهتري نسبت به ناحيه جراحي پيدا مي كند. دوم اين كه با بسته شدن عروق لنفاوي ورم و التهاب ناشي از جراحي نيز كمتر شده و در نهايت بيمار ناراحتي هاي متعاقب اعمال جراحي كمتري خواهد داشت. هم چنين ترميم ناحيه جراحي با سرعت بيشتري رخ خواهد داد. در ضمن با ليزر قادر هستيم، برش هاي بسيار ريز، دقيق و كنترل شده اي داشته باشيم. حتي مي توان زمان برش را در حد چند ميليونيوم ثانيه در ليزرهاي پالسي كاهش داد. اين مزيت ها به جراحان كمك مي كند، در جراحي هاي بافت هاي نرم دهاني كه اگر در حد ميكروسكوپي هم باشد، قدرت مانور بهتري داشته باشند. امكاني كه هيچ چاقويي اين فرصت را براي آن ها مهيا نمي سازد. يكي از مشكلات دندانپزشكان كار با دو بافت نرم لثه و سخت استخوان و ميناي دندان در داخل حفره دهان در مجاورت يكديگر است.
اين دو بافت بر هم كنش يكساني در برابر ليزر از خود نشان نمي دهند. اين مسأله پيچيدگي خاصي را براي تشخيص عمل كننده ايجاد كرده و اهميت داشتن مهارت خاص و دانش انتخاب صحيح ليزر را بيش از پيش مطرح مي سازد. در برداشت بافت سخت، مسائل به گونه اي ديگر است. وقتي فرز دندانپزشكي در تماس با بافت سخت دنداني، آن را برش مي دهد، اين برش ها فشاري را روي پالپ دندان محفظه اي كه در مركز دندان قرار گرفته و در آن عروق و عصب كه مسئول زنده بودن دندان است قرار مي گيرد وارد مي كند. اين فشارها و لرزش ها در بيمار احساس درد ايجاد مي كند. بيشتر ليزرها بدون تماس، عمل كندگي را انجام مي دهند.

 

زماني كه ليزر جايگزين فرز شود، دندانپزشك قادر خواهد بود، بدون تماس و لرزش، بسيار ظريف و در كسر ميليونيوم ثانيه با حداقل درد عمل جراحي خود را انجام دهد. از طرف ديگر، در زمان تراش دندان با فرز، براده هاي حاصل از تراش لايه اسمير سبب كاهش قدرت چسبندگي يا باند مواد ترميم هم رنگ دندان تراش خورده مي شود. در حالي كه در روش ليزر، اين لايه ايجاد نمي شود و باعث بهبودي باند چسبيدن مواد به دندان مي شود. هم چنين چون ماهيت برداشت بافت پوسيده توسط ليزر به روشي غير از تراش با فرزهاي معمول دندانپزشكي است برهم كنش فوتوترمال و فوتوابليشن بافت بيشتري از دندان حفظ خواهد شد. ضربه فرز هم چنين سبب ايجاد ترك هاي بسيار ريز ميكروسكوپي روي ميناي دندان مي شود كه به هنگام بهره گيري از ليزر چنين ترك هايي نيز به حداقل ممكن مي رسد. شايد بتوان گفت، با آمدن ايده درمان هاي با حداقل تهاجم كه در علوم پزشكي به سرعت در حال رواج است، اين ابزار بتواند، ما را به اين منظور نزديك تر كند.


سرعت عمل ليزر در زمان درمان چه قدر است؟
ليزرهايي كه دو تا سه سال پيش در اين زمينه به كار مي رفتند، كند بودند و سبب خستگي بيمار طي فرآيند درمان مي شدند. اما با آمدن نسل جديد ليزرها، سرعت عمل دندانپزشكي كه با ليزر كار مي كند، افزايش يافته اند، البته اين سرعت بستگي به مهارت دندانپزشك هم دارد. در يك جمع بندي كلي بايد گفت، با قابليت هاي روش ليزر، عوارض احتمالي در محل عمل كمتر شده و بهبودي سريع تر انجام مي پذيرد. هم چنين درمانگر با كنترل بيشتر و آسيب كمتري به هدف خود مي رسد.


جراحي دندان با ليزر بدون درد است؟


بايد به اين مسأله واقع بينانه نگاه كرد. چرا كه درد يك فاكتور چند عاملي بوده و در افراد مختلف متاثر از عواملي چون جنس، سن و شرايط روحي است. اين كه گفته مي شود، دندانپزشكي بي درد، حداقل در حال حاضر اغراق آميز بوده و بهتر است، چنين عنوان شود كه بر مبناي عواملي كه قبلا به مواردي از آن اشاره شد، بيمار حداقل درد را متحمل خواهد شد.

 نام :*
پست الکترونیک :
کد را وارد کنید: *
reload, if the code cannot be seen

اطلاعات تماس کلینیک دندانپزشکی دکتر ادیب

دکتر محمود ادیب – جراح دندانپزشک – ایمپلنتولوژیست

 


 

 

مطب دکتر ادیب


دكتر اديب ، جراح دندانپزشك ، ايمپلنتولوژيست ، ايمپلنت فوري ،All on 4 ، درمان لقي دست دندان ، دندانپزشكي زيبايي ، لبخند هاليوودي ، مرتب كردن دندان ها بدون ارتودنسي ، كامپوزيت ونير لامينيت ونير ، روكش هاي زيركونيا ، فول سرام ، سفيد كردن دندان ها ، بليچينگ ، (Bleaching) ، روكش هاي IPS ، ارتودنسي ، ارتودنسي نامرئي ، دکتر محمود ادیب

20% تخفیف ویژه زیبایی و سفید کردن دندان (BLEACHING)
دارای گواهینامه رسمی :

-    ایمپلنت از آکادمی ایمپیلنتولوژی فرانسه

-    پیوند استخوان (Bone Graft)   از دانشگاه NYU آمریکا (نیویورک)

-    عضو کنگره بین المللی ایمپلنتولوژی ICOI

 

 

 

 

 

 

آدرس: تهران، پایین تر از میدان فلسطین، خیابان بزرگمهر، روبروی خیابان سرپرست، پلاک 30، طبقه همکف

تلفن: 66400483 – 66400484
موبایل: 09354712944